Prepeličie vajíčka
Prepeličie vajíčka
Jedno prepeličie vajíčko je 5x menšie ako slepačie, ale obsahuje zhruba 2,5x viac vitamínov A, B1 a B2.
Pomáhajú pri alergiách, problémoch s krvným obehom a ďalších civilizačných chorobách.
1 prepeličie vajce obsahuje viac stopových prvkov ako slepačie:
- 5x viac fosforu, draslíku a železa
Fosfor prispieva k duševnému vývoju, preto v Japonsku dostáva každý žiak povinne k obedu dve prepeličie vajcia.
– obsahuje veľa medi, kobaltu, niacínu a esenciálnych aminokyselín.
- vzhľadom k vysokému obsahu lecitínu, konzumácia surových vajec znižuje hladinu cholesterolu.
- bolo zistené, že fosfor v prepeličom vajci povzbudzuje potenciu a to až natoľko, že ho niektorý lekári odporúčajú viac ako modrú tabletku.
Prepeličie vajce má antibakteriálne a imunomodulačné vlastnosti, čiže ak trpíte častým nachladnutím, mali by ste , každé ráno zjesť 4 prepeličie vajíčka. Ich používanie sa odporúča ľuďom, ktorí trpia anémiou, silnými bolesťami hlavy, astmou, zápalom žalúdočnej sliznice. Pravidelná konzumácia normalizuje krvný tlak a zlepšuje trávenie.
Prepeličie vajcia sa odporúčajú najmä deťom – 2 vajíčka denne, ľuďom s oslabenou imunitou a tehotným ženám, športovcom, najmä pri naberaní svalovej hmoty (minimálne 4 vajíčka za deň).
Obsah jedného vajíčka je 65 J tj. 15,8 kalórií. Váži od 9 do 15g. Tie čo kúpite od nás sú balená v téglikoch po 15ks, jeden téglik váži od 160 do 170g, tzn., že vajíčka sú 10 - 13gramové. Váhou jedno slepačie vajíčko nahradí cca 5-6 vajíčok prepeličích, ale čo sa týka "sýtosti" stačia Vám 4 malé prepeličie vajíčka namiesto jedného slepačieho. Tým, že obsah bielku a žĺtku je 1:1, sú jednoducho sýtejšie ako tie klasické, slepačie. Praženica je z nich úžasne krémová a "nadýchaná", kto ju vyskúša ani nechce inú :)))
Prepeličie vajcia sú prirodzeným zdrojom Omega – 3 a Omega – 6 mastných kyselín, ktoré priaznivo ovplyvňujú kardiovaskulárny systém.
Minimálne riziko salmonelózy:
- vajíčko má veľmi silnú podškrupinnú blanku s minimálnymi dýchacími otvormi, čo bráni prieniku baktérií. Tiež je dôležité, že vďaka vysokej telesnej teplote (+42°C), je prepelica odolná voči infekciám.
Nespôsobuje alergie:
Na rozdiel od slepačích, prepeličie vajcia nespôsobujú alergie ani u detí ani u dospelých. Naopak je v nich prítomný proteín ovomukoid schopný inhibovať alergické reakcie - na základe prepeličích vajec sa v ČR vyrába liek - ovomukoidový extrakt - používaný v liečbe alergie.
Užitočná škrupina :
Krehká škrupina prepeličích vajec je zdrojom ľahko vstrebateľného vápnika a ďalších 26 prvkov napríklad: meď, fluoridy, železo, mangán, fosfor, síra, zinok, kremík- ten je spolu s molybdénom mimoriadne cenný, nakoľko naše každodenné jedlo je na tieto prvky chudobné a v našom tele sú veľmi potrebné. Lekári odporúčajú pridávať najemno rozomleté škrupiny do varených jedál. Takáto liečba je veľmi efektívna, ale nemá ani žiadne vedľajšie účinky.
V japonsku a Rusku má chov prepelíc veľkú tradíciu, ktorá siaha ďaleko do minulosti.
V súčasnosti niektoré kliniky v Japonsku, USA a v Rusku používajú liečebné kúry založené na konzumácii surových prepeličích vajec. Kúra začína konzumáciou 2 vajec denne a postupne organizmus pripravuje na množstvo 4 vajcia denne:
60 vaječná – na zlepšenie krvného obrazu, zníženie cholesterolu a zosilnení organismu.120 vaječná – proti vysokému krvnému tlaku, na problémy s trávením, na žalúdočné vredy, pomáha pri vysokom fyzickom zaťažení, zvyšuje koncentraciu.240 vaječná – pri ochorení pečienky, tuberkulóze, cukrovky, astma, impotencie, migrény, choroby ľadvín, mozgové ochorenia, kardiovaskulárne problémy, alergie, pomáha v zotavení po infarkte, kladne pôsobí pri strese, pri tvorbe svalové hmoty, omladzuje organizmus a pokožku, odstraňuje vrásky, pomáha pri zotavení po ťažkých chorobách a operaciách.1080 vaječná - pomáha pri liečbe nádorových ochorení, najmä pri mozgovom a konečníkovom.
Každý organizmus samozrejme reaguje inak a podávanie surových prepeličích vajec je len podporná liečba.